13 компонента на неврологичната гъвкавост
Неврологичната гъвкавост и състоянието на мозъка се определят и зависят както от биологичната даденост, така и от начина ни на живот.
NAP Advanced+ профилът предоставя информация за 13 компонента, състоящи се от 7те неврофизиологични компонента, които образуват вашия уникален неврологичен дизайн, определят естествените предпочитания на мозъка да функционира в един или друг режим:
- Ляво или дясно полукълбо (относителна / функционална латералност). Всеки има предпочитано водещо полукълбо (не се избира съзнателно), което определя силите и начините на проявление на тези сили. Нашата цел е да развиваме и двете полукълба и да създаваме повече мостове между тях, за да можем да имаме достъп до всичките си ресурси постоянно.
- Експресивност и Възприемчивост – дали сме природно бърбориви и общителни или сме мислители и наблюдатели, зависи от начина, по който мозъкът фокусира дейността си в предния или задния си дял. За да сме гъвкави, обаче, е важно да тренираме мозъкът да работи и на двете места с еднаква лекота.
- Рационалност или Емоционалност – дали мислим с горната или долната част на мозъка и къде се обработва информацията приоритетно, определя пък степента ни на емоционалност спрямо прагматизма (рационалността). Интересно е да знаете, че колкото и рационален да е някой, частта, отговорна за емоциите, винаги работи, особено в моменти на взимане на решения. Е, да, видимо с по-малко фоерверки от изразено емоционалните хора.
- Четири типа основни дейности, които човек се стреми да извършва и тяхното съотношение.
- Стилове обработка на информацията и връзка с водещата хемисфера – обуславят вероятността от грешка на мозъка в стресови (нетипични за него) ситуации.
- Предпочитания за сензорно учене – с прости думи, през кои сетива нашият мозък приоритетно обработва информацията и в какво съотношение спрямо останалите сетива. Това помага да разберем защо учим по-добре в дадени ситуации, а в дадени блокираме и не можем да запомним нищо.
- Предпочитани/водещи интелигентности на мозъка – множественото число е заради 11те различни типа интелигентност, открити до момента в мозъка. Всеки е интелигентен в своеобразна комбинация от няколко водещи типа.
6-те фактора, които в най-голяма степен оптимизират работата на мозъка:
- Brain Fitness (пригодност, състояние, фитнес форма – казано шеговито).
- Лично възприемане за това как се справяме в стресови ситуации.
- Сън – качество, продължителност, редовност.
- Движение.
- Нагласа – позитивна или негативна, тя влияе на биохимията на мозъка, а от там и на нивото на неговата гъвкавост и готовност за справяне с живота.
- Хранене – излишно е да обясняваме колко е важно и защо. Ако не сипваме качествено гориво в двигателя, последствията са много и разнообразни, и все в негативна светлина.
И така, комплексният поглед към формираните предпочитания на мозъка, стилът и начинът ни на живот, определят неврологичната ни гъвкавост, както и това какво е важно да развиваме, за да си гарантираме максимално продължително благополучие.
Не е достатъчно да имате висока пластичност и потенциал на първите 7 показателя. Ако не поддържате здравословни навици и ритмичен живот, мозъкът не може да използва оптимално това, което природата му е дарила!