Скритите таланти на невродивергентните служители
Ползи за работодателя от силните страни на лицата от невродивергентния спектър
Причината за наемането на невродивергентни служители е особено убедителна предвид недостига на умения, който все повече засяга технологичните индустрии в области като анализ на данни и внедряване на ИТ услуги – задачи, които добре съответстват на способностите на някои хора от спектъра на невроразнообразие.
В рамките на своя програма за невроразнообразие на работното място, SAP адпатира дългогодишно установените процеси за развитие на таланти в „по-приятелски настроени“ за кандидатите от спектъра на невроразнообразието. На пръв поглед, най-лесно е било да се разшири заетостта в области като софтуерно тестване, бизнес анализи и киберсигурност, които са подходящи за невродивергентни таланти.
Мениджър в SAP споделя: „на 4-тата година програмата се отплаща по начини, далеч надхвърлящи подобряването на репутацията, а именно повишаване на производителността, подобряване на качеството, увеличаване на иновативните способности и цялостно повишаване на ангажираността на невронетипичните служителите“.
Типове невродивергентност и силните страни на тези служители на работното място
По-долу представяме най-познатите форми на невродивергентност. Заедно със своята специфика на дизайна на нервната си система, тези хора могат да имат скрити силни страни, които да са в полза на компаниите.
Дислексия:
Същност: Означава затруднения с думите. Оказва влияние върху начина, по който се обработва, съхранява и извлича информация, което обикновено води до трудности при овладяването на грамотност, като четене и правопис. Същите неврологични функции оказват влияние върху паметта, времето, възприятието и организацията.
Силни страни: Тези хора често могат да бъдат сръчни творци или предприемачи, с творческо мислене, визуално 3D мислене и практически умения.
Аутизъм:
Същност: Засяга сензорната обработка, социалната комуникация, взаимодействието и въображението. Хората с аутизъм често са фокусирани върху процеси, системите и технически или приложни области на работа, понякога изключвайки други области.
Силни страни: Някои от основните им силни страни са иновативното решаване на проблеми, добросъвестността към детайлите и откриването на модели/взаимовръзки.
ADHD:
Същност: Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДФХ) засяга хиперактивността и импулсивността на вниманието. Това не е липса на внимание, а вниманието може да бъде свръхфокусирано върху една задача, след което да премине към силно осъзнаване на всичко в околната среда. Това може да бъде полезно или стресиращо, в зависимост от това какво изисква средата.
Силни страни: Тези хора често притежават най-невероятната сила по отношение на своята енергия, страст и способност да мотивират и вдъхновяват.
Диспраксия:
Същност: Оказва влияние върху физическите движения, фините или грубите двигателни умения, но също и върху планирането на движенията, координацията, баланса и пространственото осъзнаване. Въздейства и върху планирането и организацията.
Силни страни: Тези хора често се отличават с отлични идеи и език. Някои от силните им страни могат да бъдат емпатията, междуличностните умения и езиковите способности.
Дисграфия:
Същност: Дисграфията е специфично предизвикателство, свързано с писането и писменото изразяване. Изпитват се затруднения при обработката на думите и буквите, както и да движат мускулите си по начина, необходим за писане, като усилията могат да доведат до умора.
Силни страни: Тези хора могат да бъдат силно мотивирани, креативни и оригинални мислители, с умения да се изразяват красноречиво устно.
Практиката до момента показва, че това е неизползвана възможност за компаниите да получат ползи от скритите таланти на някои от невронетипични служители като: изключителната способност за иновативното мислене, визуално мислене, насоченост към рутинните и систематично ориентирани дейности, както и точността, честността, внимателното отношение към детайлите и способността да се идентифицират модели и грешки – все ценни качества за бизнеса.
Какво КАТРО България предлага в областта на невроразнообразието на работното място?
В рамките на проект „Neurodiversity Power“ по програма „Еразъм+“, КАТРО България цели да предложи на българските компании и организации съвместно сътрудничество в разработването и тестването на обучителни материали и инструменти за прилагане на невроразнообразието на работното място.
Повече за проекта може да намерите на уебстраницата на проекта: https://neurodiversitypower.eu/